Krok za krokem hrob za hrobem

22. listopadu 2013 v 10:52 | PM |  Vyjářdení k ...
Tak se na to podívejme. Dost mých fotografií pochází z lesa. Les je domov. V lese rostou houby, maliny, prostě všechno. Město je jen jakousi krajinou bez ostatního života. Les je místo, které má v sobě magickou sílu, sílu, která vtahuje lidi mezi sebe. Tato síla trvá už miliony let. Co na tom, že postavíte pár stromů vedle sebe? Les má svoji duši. Stojí tu nebo bude stát déle, než vy. Rozhodně si toho zažije i víc, než vy. Proč si člověk myslí, že tyto moudré starce může vlastnit, kácet a nakládat s nimi, jak se mu zachce? Není to náhodou proti pravidlům? Už jen to, že člověk pokácí bezbranný les za účelem zisku? Kdo má právo rozhodovat o lese? ...


Les je prostředí magické. Dává sílu. Sílu ostatním formám života, aby v něm žili. Dává sílu člověku a tu tužbu se tam znovu vrátit. Ale dává i sílu ho pokácet. Když je les vykácen, jeho duch se oplácí. To když už nemá co například zadržovat vodu a díky tomu voda spláchne město. A kdo se diví?
Je to marné, je to marné. Les umožňuje žití všem formám života. Lidé prostě nepochopí, že věci, které nelze vlastnit, nelze vlastnit. Les je místo pro všechny. Je to teritorium, kde se setkávají všechny druhy. Kde se rodí život a kde umírá. Je naprosto nemyslitelné dát si přes něj elektrický ohradník a hlídat vstup do něj.
Reaguji na článek z novinek.cz, kde píší o slovenském návrhu na zákon o omezení vstupu do lesa...
Po rozhořčeném kliknutí na odkaz, jsem přečetl novinku a naštvaně o tom hovořil s jinými lidmi. Všichni mi dali za pravdu, že museli být na Slovensku zfetovaní, aby navrhli zákon o omezeném přístupu do lesa - totiž za účelem zisku. Ale co se myslí "ziskem"? Dnes už je naprosto od věci jít do lesa, přinést si koš hub, natrhat si listí na čaj, přinést si maliny, borůvky či snad cokoliv jiného, protože bychom na tom zbohatli. Je vyloučeno jíst přírodní potraviny. To už se nedělá. Dnes je povoleno pouze jíst prefabrikované balené přeemulgátorované nechutné sračky, co se vyrábí ve zkumavkách. Neznáte jejich původ.
(...Včera jsem šel do obchodu a koupil lusky k dnešnímu obědu. Doma jsem z etikety vyčetl, že země původu je Egypt. To už je levnější dovážet lusky z Egypta, než je pěstovat tady?...)
Dnes už nelze dokumentovat ty krásné porosty. Nelze jít do lesa a fotografovat. Většina mých fotografií pochází právě z lesa. Protože je to místo, kam chodím nejen pro to, abych si zaběhal, ale i pro to, že mám jaksi v hlavě zakódováno se tam vracet. Proto chodím fotit do lesa. Je to prostě přirozenost a o tu se opírám. Město je (alespoň pro mě) chudou a smutnou ukázkou toho, kde jednou skončíme.
A nejenom, že nějakého připitomělého tlusťocha myslícího na to, jak si zase namázne kapsu, napadl tento nesmysl. Tamní vláda už tuto novelu i schválila! To když tam půjdu do lesa a najdu houbu, budu muset přes katastr dlouho hledat "vlastníka lesa" (les se mu neklaní a neříká o pane, vítej, mezi námi stromy, proto "vlastníka"), abych si ji mohl utrhnout a to, co nám všem příroda dává zdarma pro přežití, budu (podle uvážení vlastníka) muset možná platit? No není to padlé na hlavu?
(Článek je už trochu starší, takže nevím, jestli už je to schválené i parlamentem...)

Jsem naštvaný. Vymyslí-li si něco takového i v česku, vymyslím si s mými přívrženci jasný protest.
To je omezující a hrozné.

PM.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
-
Layout blogu je optimalizován pro rozlišení obrazovky 1920x1080x72 ob.
-
© PM 2013 - 2014 Nekraďte prosím.
(autorské právo se vztahuje k celému obsahu blogu)
Jsem příznivcem přívětivé komunikace a milerád propůjčím své dejmetomu dílo.
Inspirovali jste se-li snad mnou, neváhejte se se mnou o to podělit, budu velmi potěšen.