Kde je toho zdroj?

20. října 2013 v 0:11 | PM |  Výmysly, nemsysly ap.
Když jsem dneska hledal ilustrativní fotorafii k mému článku se snem, v hlavě jsem měl stále obrázky z něho. Ze sebedonucování jsem měl tu potřebu prostě ten svůj děsivý sen zveřejnit. Problém byl ale ten, že nebyl dostatek času, abych mohl aspoň nějak lépe přiblížit své obrazové počitky ze snu k nějakému reálnému objektu, který měl ilustrativně představovat, co se mi zdálo. Původní záměr byl alespoň polocelek, nakonec to zašlo až k detailu.
Ale stejně to stojí za nic něco takového obrazově popsat, když člověk neumí kreslit, ani malovat, ale jen fotit. Pak prostě jen musím hledat a hledat říkal jsem si...-


Ovšem během focení jsem také přemýšlel obecně o lidské představivosti. Mám ten pocit, že veškerá představivost pochází z reality - stačí si vzít knížku, např. nějaký román a nechat při čtení hlavu samu rekonstruovat prostředí scény. Na čem se ono prostředí zakládá? Na skutečné realitě! Neznáte to? Někdy víc, někdy míň a někdy to skoro nelze poznat, protože vždy si tam hlava domýšlí (nebo opět kopíruje skutečnost?). Ale vždycky je na tom snítko pravdivé skutečnosti - musí být. Semínko, ze kterého vyroste strom, který roste všemi možnými směry nevědě, kam doroste, zda bude rovný nebo klikatě zahnutý...
Napadlo mě, že i něco tak prapodivného, jako je sen se musí nutně zakládat aspoň na jedné milióntině reality. Vychází z ní a přibarvuje si ji podle tamní nálady, aktuální nálady a vůbec všeho možného, co nějak podněcuje myšlení.
Co ale zkusit tuto realitu najít? Psal jsem v onom článku o stolu, u kterého jsme všichni seděli, když nastal ohlušující výbuch atomové bomby, ten stůl si pamatuji, byl bílý, laminátový (tehdy, když jsme tam všichni u něho seděli, viděl jsem ho žlutě), obdélníkovitý, ale v rozích hodně zakulacený, seděl jsem zády k oknu, naproti mně byly dřevěné trámy k půdě, na levé straně bílé dvěře s trojitým výplňovým sklem, na kterých se objevil zmíněný nápis.
Dále si pamatuji činžák, ve kterém se to odehrálo, měl malé čtvercové vymlácené okénka, byl vysoký kolem osmi pater a co do estetiky byl snad tím nejošklivějším místem v okolí. Jeho šedivost a přestárlost se nezapřela. Dalo by se říct, že byl k takovému údělu tento barák postavený. Čas si s ním pohrál a jeho hrozný osud skončil ještě katastrofálněji, než mohla být jeho minulost. Mám takovou touhu pátrat v mysli a najít tento dům. Ve snu se nacházel v Číně, ale já v té zemi nikdy nebyl.
Problém je, že se mi do toho lehce zaplétá rekonstrukční představost a jelikož mám fantazii myslím docela dobrou, připadá mi, že se do zážitku ze snu lehce vkrádá a vylepšuje ho tím, jak nad tím stále přemýšlím. Sen je lehce zapomenutelný a už teď mi přijde, jako kdyby onen barák byl tím, co jsem fotil k ilustrativním účelům ke zmíněnému článku.
A ještě větší nesnáz mi dělá představa, že bych měl hledat právě tu milóntinu reality a zbytek do počtu by byl jen holý výmysl vyrůstající na ní jako větve toho stromu, které mají tvar čistě náhodný - směr, jakým je táhlo světlo.
Nejspíš nemá cenu ho hledat. Třeba se mi časem poštěstí, že ho uvidím, pak bude mít cenu zabývat se mým míněním a hledat další místa ze snu, sestavit rozbor a zkusit luštit tuto záhadu - proč sníme? A co to pro nás znamená?
Netuším, zda na to někdo přišel, ale řekl bych, že ne. A podle svého mínění - myslím si, že do té doby, než bych něco našel a pokusil se vypátrat, bylo by mi dopřáno tolik nových snových zážitků, které by nabíraly dalších rozměrů nepochopitelnosti, že by nemělo cenu se tím zabývat. Nebo ano? Proč když naše tělo odpočívá, mysl cestuje? Podvědomí se v té chvíli dere na povrch a sestavuje nekonečně zajímavé obrazce, ale jak to dělá, že dokáže vymyslet něco tak šíleně neskutečného nebo tak podivuhodně možného a ještě více zajímavá otázka zní - PROČ?
Netuším, jestli si mysl opravdu vymýšlí, domýšlí nebo kopíruje zcela realitu a míchá ji jak mixér vařenou zeleninu, ale jednomu nevěřím, a to, že si mozek v době spaní krátí chvíli.

Divný místo ta hlava.
PM.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
-
Layout blogu je optimalizován pro rozlišení obrazovky 1920x1080x72 ob.
-
© PM 2013 - 2014 Nekraďte prosím.
(autorské právo se vztahuje k celému obsahu blogu)
Jsem příznivcem přívětivé komunikace a milerád propůjčím své dejmetomu dílo.
Inspirovali jste se-li snad mnou, neváhejte se se mnou o to podělit, budu velmi potěšen.